ساخت ربات مسیریاب | رباتیک ,

ساخت ربات مسیریاب

رباتی که نحوه ساخت آن تو ضیح داده می شود؛ بر روی زمینه سفید بدنبال خط مشکی حرکت می کند. میکروکنترلر مورد استفاده در رباتATmega8  می باشد. کدهای برنامه ربات با استفاده از نرم افزار BASCOM  ایجاد شده اند.

ربات شامل دو موتور در طرفین خود می باشد، که هنگام حرکت به جلو، هر دو موتور را روشن می کند، زمان دور زدن به چپ، موتور سمت چپ خاموش و موتور سمت راست روشن می شود. برای دور زدن به سمت راست، موتور سمت راست خاموش و موتور سمت چپ روشن می شود.

موتورهای بکار رفتهDC  موتور بوده و جهت کاهش سرعت و در نتیجه کنترل دقیق تر ربات از موتورهایی با گیربکس سرخود استفاده شده است. در صورتیکه به این نوع موتور دسترسی ندارید؛ می توانید از موتورهای اسباب بازی گیربکس دار استفاده کنید، در غیر این صورت بایستی خودتان گیربکس را بسازید. دقت داشته باشید که دور نهایی چرخش چرخ های ربات 60 دور بر دقیقه باشد.

برای تشخیص مسیر از دو LED  پر نور استفاده شده که سطح مسیر حرکت را روشن می کنند و انعکاس نور به فتو رزیستورهای قرار گرفته در زیر ربات برخورد می کند. اگر ربات روی خط باشد مقدار نور منعکس شده حداقل بوده و در نتیجه مقدار مقاومت آن افزایش می یابد و ولتاژ دو سر آن افزایش می یابد و میکروکنترلر از روی این تغییر ولتاژ متوجه وجود خط می گردد. در غیر اینصورت نور منعکس شده زیاد بوده و مقدار مقاومت فتورزییستور کاهش می یابد و ولتاژ دوسر آن کاهش می یابد.

ادامه مطلب را در لینک زیر ببینید:

http://roboedukia.blogsky.com/1384/12/09/post-2/نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در شنبه 28 مرداد 1391 و ساعت 04:21 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ شیر آب جادویی+ هنر اندازه گیری و مدل سازی در آزمایش مودال و مشکلات آن-1+ فرهنگ مصرف در ایران+ ذخایر اورانیوم ایران ( Iran uranium )+ پهپاد ( UAV ) ؟ ؟+ نگاهی به "سبك زندگی" ترویجی سینما و تلویزون و رابطه آن با "جمعیت"+ پهباد (UAV)+ ساخت ربات مسیریاب+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 4)+ شعار سال 91+ سال نو مبارک+ کمپین خودجوش دانشجویان ایرانی برای همکاری داوطلبانه با سازمان انرژی اتمی+ بررسی رفتار غیر خطی سازه در تست مودال+ عید غدیر مبارک+ ارائه یك طرح نوین مهندسی جهت مدیریت ناوگان اتوبوسرانی درون شهری+ مبارزه بیولوژیک، راهی بسوی توسعه پایدار کشاورزی+ سوخت بیودیزل چیست ؟+ عید فطر مبارک+ کاربرد نانوتکنولوژی در کشاورزی+ دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای، با اساتید دانشگاه ها+ علائم کمبود و بیشبود (مسمومیت) عناصر غذایی پرمصرف اصلی در گلخانه ها+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 3)+ بن سای ( درختان مینیاتوری )+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت سوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت دوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت اول+ بستر كشت گیاهان گلخانه ای + List of Papers from IOMAC2009+ تکنیک‌های تهیه و تولید کشت آگار + مزایای كشت گلخانه‌ای

صفحات:
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات