شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 3) | مهندسی مکانیک ,

ادامه از پنجشنبه 26 فروردین 1389 و ساعت 10:26 ب.ظ

 

فصل اول:  زغال سنگ

1-1-      مقدمه

سوخت های فسیلی در نتیجه ی تجزیه ی کند مواد آلی و تبدیل شیمیایی آن ها در زمین به وجود می آیند. این سوخت ها را به سه صورت می توان در طبیعت یافت: جامد (زغال سنگ)، مایع(نفت) و گاز طبیعی. زغال سنگ بزرگترین منبع انرژی سوخت فسیلی در جهان به شمار می رود. امروزه در ایالات متحده در حدود پنجاه در صد از انرژی الکتریکی با استفاده از زغال سنگ تولید می شود. در جدول (1-1) لیستی از ذخایر انرژی مختلف ارائه شده است.

جدول (1-1) : ذخایر انرژی

انرژی بر حسب **

نوع

سوخت

32

زغال سنگ

فسیلی

6

نفت و گاز

فسیلی

600

اورانیم و توریم

شکافتی

10^10

دوتریم

گداختی

** معادل Btu 1018 یا تقریباً J 1021 است.

30 در صد دیگر با مصرف نفت و گاز طبیعی به وجود می آید. بقیه نیز عمدتاً در نیروگاه های آبی و هسته ای تولید می شوند. در ایالات متحده، مصرف گاز طبیعی در نیروگاه ها، به دلیل ضرورت ذخیره ی آن، برای مصارف خانگی و صنعتی به تدریج کنار گذاشته می شود. سوخت های سنتزی در شمار سوخت های احتراقی جدیدی هستند که به صورت های مایع یا گازند و عمدتاً از زغال سنگ، صخره های نفتی و شن های قیری بدست می آیند. امروزه محصولات جانبی صنعتی، پسماندهای خانگی و صنعتی، بیوماس در صد بسیار کوچکی از سوخت های مصرفی را به خود اختصاص می دهند.

 2-1-        زغال سنگ

زغال سنگ نام گروهی از سوخت های جامد آلی می باشد كه شامل سنگ های رسوبی احتراق پذیر است. طبقه بندی زغال تا حدودی به منشأ مواد اولیه زغال، زمان تشكیل، تغییرات انجام شده در مرحله زغال شدگی، رفتار زغال طی مدت احتراق و بسیاری از پارامترهای دیگر بستگی دارد. این طبقه بندی بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی به ارزش حرارتی، میزان مواد فرار، محتوای كربن ثابت، خواص كك شوندگی و یا تركیبی از آن ها بستگی دارد. از سویی ارزش كیفی زغال سنگ بر اساس عواملی همچون میزان رطوبت و خاكستر موجود در آن و دیگر مواد مانند گوگرد، كلر و فسفر نیز سنجیده می شود. هر چند كه عوامل فوق بر كیفیت زغال سنگ مؤثرند، اما در طبقه بندی آن لحاظ نمی گردند.

 

...... ادامه دارد.

برگرفته از پایان نامه کارشناسی مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات (دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه سمنان)- تحت عنوان : شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES - توسط: م. جعفرزاده سئیج و ف. جوادی - استاد راهنما: جناب آقای دکتر بهمن اسدی - بهمن ماه 1388


نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در شنبه 22 مرداد 1390 و ساعت 05:19 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ شیر آب جادویی+ هنر اندازه گیری و مدل سازی در آزمایش مودال و مشکلات آن-1+ فرهنگ مصرف در ایران+ ذخایر اورانیوم ایران ( Iran uranium )+ پهپاد ( UAV ) ؟ ؟+ نگاهی به "سبك زندگی" ترویجی سینما و تلویزون و رابطه آن با "جمعیت"+ پهباد (UAV)+ ساخت ربات مسیریاب+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 4)+ شعار سال 91+ سال نو مبارک+ کمپین خودجوش دانشجویان ایرانی برای همکاری داوطلبانه با سازمان انرژی اتمی+ بررسی رفتار غیر خطی سازه در تست مودال+ عید غدیر مبارک+ ارائه یك طرح نوین مهندسی جهت مدیریت ناوگان اتوبوسرانی درون شهری+ مبارزه بیولوژیک، راهی بسوی توسعه پایدار کشاورزی+ سوخت بیودیزل چیست ؟+ عید فطر مبارک+ کاربرد نانوتکنولوژی در کشاورزی+ دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای، با اساتید دانشگاه ها+ علائم کمبود و بیشبود (مسمومیت) عناصر غذایی پرمصرف اصلی در گلخانه ها+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 3)+ بن سای ( درختان مینیاتوری )+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت سوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت دوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت اول+ بستر كشت گیاهان گلخانه ای + List of Papers from IOMAC2009+ تکنیک‌های تهیه و تولید کشت آگار + مزایای كشت گلخانه‌ای

صفحات:
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic