تبلیغات
انجمن علوم و فنون پارس - سخنرانی پروفسور Rune Brincker در دانشگاه سمنان
سخنرانی پروفسور Rune Brincker در دانشگاه سمنان | مهندسی مکانیک ,

آشنایی با آنالیز مودال محیطی (Operational Modal Analysis)

 طراحی دقیق و تعمیر و نگهداری سازه های گوناگون از قبیل ساختمان ها، پل ها، سدها، هواپیما ها، ترن ها و غیره لازم و ضروری می باشد. یکی از ضروریات طراحی و تعمیر و نگهداری سازه ها، تحلیل دینامیکی می باشد. بجهت در دسترس نبودن جواب تحلیلی برای سازه های پیچیده، با بارگذاری ها و شرایط مرزی مختلف و نیز وجود خطاهایی نظیر خطاهای حاصل از بكارگـیری فرضیـات و تئوری های نامناسب، خطا در مدل كردن جزئیات سازه های پیچیده و عدم اطلاع صحیح از خواص مواد، مدل های تقریبی عددی نظیر روش اجزاء محدود، نیز با مشکلاتی مواجه خواهند بود. از این رو تست مودال، ابزار مناسبی برای دستیابی به خواص دینامیکی سازه، شناخته می شود. در سازه های بزرگ و پیچیده، تست مودال کلاسیک با دو مشکل اساسی مواجه است:

1.دشوار بودن تحریک سازه های بزرگ، مثلا درسازه هایی مانند سدها و پل ها.

2. وجود نویز زیاد در محیط اندازه گیری.

وقتی سازه های بزرگ به منظور اجرای تست مودال تحریک می شوند، باید سطح تحریک در حدی باشد که تعادل مجموعه را در همه نقاط بر هم زند. بنابراین برای تحریک کل سازه، مقدار نیروی زیادی مورد نیاز است. از طرف دیگر، سطح تحریک اعمالی نمی تواند خیلی زیاد باشد، زیرا موجب آسیب محلی سازه و بروز رفتار غیر خطی در سازه می گردد. همچنین در محیطی که سازه قرار دارد اغتشاشاتی مانند باد، آلودگی صوتی، تردد خودرو و غیره وجود دارد که باعث ایجاد نویز می شود و فرآیند اندازه گیری و تست را دشوار می کند. بنابراین محققان در چند دهه اخیر روش هایی ارائه کرده اند که در آن ها برای تحریک سازه از اغتشاشات محیطی کمک گرفته شده و صرفا با اندازه گیری پاسخ سازه، خصوصیات دینامیکی بدست می آید. این روش ها با عناوین مختلف: آنالیز ارتعاشات محیطی، آنالیز مودال در حین کار یا آنالیز مودال بر مبنای پاسخ، شناخته می شوند.

 پروفسور Brincker، یکی از اساتید برجسته و به نام این شاخه می باشند. ایشان هم اکنون در دانشگاه Aarhus  دانمارک به تحقیق و تدریس اشتغال دارند. اطلاعات بیشتر در خصوص این استاد برجسته را می توانید از لینک زیر مشاهده نمایید :

http://pure.au.dk/portal/en/persons/rune-brincker%2840962f52-fb47-4680-8a5a-2129fb0c8b8a%29.html

بنا به دعوت صورت گرفته از ایشان توسط آزمایشگاه آنالیز مودال دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه سمنان، در مورخ 89/9/17 سخنرانی با موضوع: Random vibration in Large structures را در تالار خوارزمی این دانشگاه ایراد فرمودند. پوستر سخنرانی را میتوانید در لینک زیر مشاهده نمایید :

http://isav.ir/uploaded_files/104.pdf

 

برخی از عکس های این همایش علمی :

 

 


نوشته شده توسط مدیر وبلاگ در یکشنبه 17 بهمن 1389 و ساعت 08:31 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ شیر آب جادویی+ هنر اندازه گیری و مدل سازی در آزمایش مودال و مشکلات آن-1+ فرهنگ مصرف در ایران+ ذخایر اورانیوم ایران ( Iran uranium )+ پهپاد ( UAV ) ؟ ؟+ نگاهی به "سبك زندگی" ترویجی سینما و تلویزون و رابطه آن با "جمعیت"+ پهباد (UAV)+ ساخت ربات مسیریاب+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 4)+ شعار سال 91+ سال نو مبارک+ کمپین خودجوش دانشجویان ایرانی برای همکاری داوطلبانه با سازمان انرژی اتمی+ بررسی رفتار غیر خطی سازه در تست مودال+ عید غدیر مبارک+ ارائه یك طرح نوین مهندسی جهت مدیریت ناوگان اتوبوسرانی درون شهری+ مبارزه بیولوژیک، راهی بسوی توسعه پایدار کشاورزی+ سوخت بیودیزل چیست ؟+ عید فطر مبارک+ کاربرد نانوتکنولوژی در کشاورزی+ دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای، با اساتید دانشگاه ها+ علائم کمبود و بیشبود (مسمومیت) عناصر غذایی پرمصرف اصلی در گلخانه ها+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 3)+ بن سای ( درختان مینیاتوری )+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت سوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت دوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت اول+ بستر كشت گیاهان گلخانه ای + List of Papers from IOMAC2009+ تکنیک‌های تهیه و تولید کشت آگار + مزایای كشت گلخانه‌ای

صفحات: