مزایای كشت گلخانه‌ای | باغبانی ,
مزایای كشت گلخانه‌ایرشد جمعیت و افزایش مصرف سرانه كه با سطح درآمد و زندگی افراد جامعه همبستگی زیادی دارد، دو مساله مهم در تامین نیازهای غذایی برای افراد جوامع در حال پیشرفت از جمله ایران است و در این میان نقش بهره‌گیری موثر و بهینه از منابع محدود آب و خاك و استفاده از نیروی انسان موجود در كشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تلاش موفقیت‌آمیز در جهت رشد درآمد ناخالص ملی و رسیدن به خودكفایی در تولید نیازهای غذایی جمعیت رو به رشد كشور، همانند هر فعالیت دیگری نیاز به آگاهی عمیق از فرآیندهای عملی و اقتصادی و به كارگیری آخرین دانش و فن‌آوری روز دنیا دارد. در این راستا تكنولوژی تولید محصولات گلخانه‌ای منجر به افزایش چشمگیر راندمان بهره‌وری از منابع محدود آبی و خاكی شده و اهمیت آن با توجه به اقلیم خشك و كم باران اكثر نقاط كشور غیرقابل انكار است.

ناگفته نماند امكان تولید مستمر محصولات در تمام طول سال در گلخانه‌ها وجود دارد و بدون تاثیر محدودیت موجود به خصوص در مناطق سرد با طول فصل كشت كوتاه، گلخانه‌دار قادر به تنظیم زمان كشت و برداشت زود موقع محصول حداقل یك ماه و ارائه آن به بازار خواهد بود.

استفاده از تكنیك‌های جدید و بهره‌گیری صحیح و افزایش بهره‌وری از امكانات محدود آب به دلیل استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار بخصوص آبیاری قطره‌ای و خاك به دلیل بهره‌گیری بهینه از فضا به جای سطح، بخصوص در قطعات و اراضی كوچك غیراقتصادی، كاهش خسارت و تامین امنیت تولید با توجه به امكان كنترل عوامل سوءمحیطی در یك محیط بسته گلخانه از مزایای این روش تولید به شمار می‌رود.

همچنین افزایش بازدهی و عملكرد با توجه به كنترل عوامل موثر در تولید شامل نور، درجه حرارت، رطوبت، تهویه و نیز كنترل آفات و بیماری‌ها، بالا بودن كیفیت و كمیت محصولات گلخانه‌ای و در نتیجه امكان صادرات محصول به خارج كشور از ویژگی‌ كشت گلخانه‌ای است. این امر به خاطر استفاده از بذور هیبرید اصلاح شده و استفاده صحیح در حد نیاز از كود و سموم شیمیایی است . در عین حال ایجاد اشتغال مفید و مولد در جامعه و جذب نیروی كار كشور از دیگر مزیت‌های گلخانه‌ها به شمار می‌رود. با توسعه كشت محصولات گلخانه‌ای و سرمایه‌گذاری برای ایجاد شهرك‌های گلخانه‌ای مشكل بیكاری و كم‌درآمدی جوانان و فارغ‌التحصیلان كشاورزی نیز تا حدی برطرف می‌شود و از سوی دیگر، همچنین در زمستان كه كشاورزان معمولاً بیكار هستند، می‌توانند اقدام به كشت گلخانه‌ای و تولید خارج از فصل نمایند.

با این وجود به این نكته باید اشاره داشت: هزینه اولیه ایجاد كشت‌های گلخانه‌ای بالا است و قسمت عظیم این هزینه صرف احداث گلخانه می‌شود. این به معنی آن است افراد كم‌درآمد و روستایی قادر به استفاده از آن نیستند.

همچنین از آنجایی كه بخش مهم هزینه گلخانه‌داران صرف تامین انرژی گلخانه می‌شود، از این رو با برداشتن یارانه انرژی، گلخانه‌های موجود توجیه اقتصادی خود را از دست می‌دهند؛ به همین دلیل گسترش گلخانه در كشور ایران از 7 هزار هكتار فراتر نرفته است.

در همین زمینه احداث گلخانه‌های خورشیدی در راستای سیاستهای كلان فقرزدایی و در راستای بهره‌مندی مناسب از اوقات بیكاری كشاورزان در فصل زمستان و اوایل بهار در دستور كار قرار گرفته است.
مزایای این گلخانه شامل كاهش آب مصرفی با توجه به شرایط خشكسالی حاكم بر كشور، كاهش وابستگی به انرژی فسیلی با عنایت به بحران انرژی در جهان، تامین منابع انرژی گرمایی از طریق تابش خورشید، كاهش سرمایه‌گذاری اولیه هزینه تولید در مقایسه با گلخانه‌های موجود، امكان توسعه گلخانه‌ها در مناطق سردسیر محروم و مستعد كشور و استفاده از مصالح محلی موجود در روستا برای ساخت گلخانه است.
براساس این گزارش، گلخانه‌های خورشیدی، ساده و ارزان است و ساخت آن با استفاده از مصالح روستا و كار در فصل سرما با مصرف كمترین مقدار انرژی و استفاده از انرژی موجود در طبیعت صورت می‌گیرد.
نتایج گسترش گلخانه‌های خورشیدی شامل كمك به بهبود زندگی روستائیان و فقرزدایی در میان آنان و ماندن كشاورزان در فصل سرما در روستاهایشان است.

باید خاطرنشان كرد: گلخانه خورشیدی نوعی سازه ساده گلخانه‌ای ذكر شده است كه با جذب و ذخیره انرژی خورشید بدون استفاده از سلول‌های خورشیدی در طول روز و آزادسازی آن در طول شب نیاز ما به وسایل گرمایشی را تقریباً از بین می‌برد.

به منظور بهره‌گیری از مزایای گلخانه‌ها و از بین بردن معایب گلخانه‌های موجود و گسترش استفاده از آن در میان اقشار كم‌درآمد، ساخت گلخانه‌های خورشیدی می‌تواند ثمربخش باشد. چنانكه كشور چین با گسترش این الگو، سطح كشت گلخانه‌ای خودرا به بالای یك میلیون هكتار در چند سال اخیر رسانده است.

نوشته شده توسط کشاورزی 1 در جمعه 20 خرداد 1390 و ساعت 08:20 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ شیر آب جادویی+ هنر اندازه گیری و مدل سازی در آزمایش مودال و مشکلات آن-1+ فرهنگ مصرف در ایران+ ذخایر اورانیوم ایران ( Iran uranium )+ پهپاد ( UAV ) ؟ ؟+ نگاهی به "سبك زندگی" ترویجی سینما و تلویزون و رابطه آن با "جمعیت"+ پهباد (UAV)+ ساخت ربات مسیریاب+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 4)+ شعار سال 91+ سال نو مبارک+ کمپین خودجوش دانشجویان ایرانی برای همکاری داوطلبانه با سازمان انرژی اتمی+ بررسی رفتار غیر خطی سازه در تست مودال+ عید غدیر مبارک+ ارائه یك طرح نوین مهندسی جهت مدیریت ناوگان اتوبوسرانی درون شهری+ مبارزه بیولوژیک، راهی بسوی توسعه پایدار کشاورزی+ سوخت بیودیزل چیست ؟+ عید فطر مبارک+ کاربرد نانوتکنولوژی در کشاورزی+ دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای، با اساتید دانشگاه ها+ علائم کمبود و بیشبود (مسمومیت) عناصر غذایی پرمصرف اصلی در گلخانه ها+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 3)+ بن سای ( درختان مینیاتوری )+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت سوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت دوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت اول+ بستر كشت گیاهان گلخانه ای + List of Papers from IOMAC2009+ تکنیک‌های تهیه و تولید کشت آگار + مزایای كشت گلخانه‌ای

صفحات:
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات