تبلیغات
انجمن علوم و فنون پارس - دوربین های جدید با الهام از حشرات ساخته می شوند !!
دوربین های جدید با الهام از حشرات ساخته می شوند !! | گیاهپزشکی ,
دوربین های جدید با الهام از حشرات ساخته می شوند


دانشمندان معتقدند نسخه برداری از سیستم بینایی حشرات، انسان را قادر می سازد دوربین هایی بسازد که جزئیات تصاویر را چه در تاریکی و چه در روشنایی تشخیص دهند.
    به گزارش سی.ان.ان، دکتر «راسل برینک ورث» یکی از محققان بخش فیزیولوژی دانشگاه آدلاید استرالیا با تقلید از سیستم بینایی حشرات، موفق به ساخت تصاویر دیجیتالی با جزئیات کامل و کیفیت بسیار بالاشده است. با تکنیکی که او به کار گرفته است، پایین بدن وضوح تصاویر که همواره مشکل عمده در تصویربرداری های تخصصی بوده نیز برطرف خواهد شد. دکتر «برینک ورث» در این باره می گوید «در مقام مقایسه، حتی مغز حشرات بسیار بسیار کوچک، کاراتر و حساس تر از هر سیستم مصنوعی ساخت بشر عمل می کند. حشرات نیز مانند انسان هاقادر به تشخیص جزئیات تصاویر به طور همزمان در تاریکی و روشنایی هستند.» او در ادامه می افزاید: «در دوربین های تلویزیونی فعلی از یک سیستم نوری متوسط برای کنترل نور هر تصویر استفاده می شود. این روش در زمانی که نورها در بخش های مختلف صحنه مورد نظر، اختلاف جزیی داشته و کاملانزدیک به هم باشند، مناسب است. اما در صحنه هایی که برخی قسمت ها نسبت به بقیه روشن تر هستند، کارایی چندانی ندارد.»
    به گفته دکتر «برینک ورث»، در طبیعت هر یک از سلول های چشم، باهدف دریافت بیشترین حجم جزئیات اطلاعاتی یک صحنه، به طور مجزا خود را با قسمت های مختلف آن صحنه منطبق می کند. بدان معنی که حتی در شرایط نوری نامناسب، مانند زمانی که یک شخص در کنار پنجره ایستاده، شما می توانید هم زمان صورت شخص و منظره بیرون را کاملاواضح ببینید. اما یک دوربین معمولی نمی تواند چنین کاری را انجام دهد.
    دکتر «برینک ورث» و همکارانش در تحقیقات اخیر خود نشان داده اند که بررسی و تعیین طرز کار سیستم بینایی حیوانات انجام پذیر است و می توان کلیه مراحل آن را با تجهیزات مختلف نرم افزاری و سخت افزاری بازسازی کرد. او در این باره می گوید: «اساساً به کارگیری این روش نگاه جدیدی به تکنولوژی بینایی است، چشمان انسان و چشمان حشرات طوری طراحی شده اند که حرکت را نیز می تواند تشخیص دهد.
    در حقیقت ما تنها تصاویر و اشیای ثابت را نمی بینیم، بلکه تصاویر ذهنی ما در حال حرکت بدن و چشمان ما ساخته می شوند.نسخه برداری از سیستم بینایی حشرات، ما را قادر به ساخت دوربین هایی خواهد کرد که جزئیات تصاویر را چه در تاریکی و چه در روشنایی تشخیص دهد، اشیای در حال حرکت را شناسایی کند و سرعت اشیای بسیار کوچک در مسافت های دور را نیز تشخیص دهد.»
    او در پایان افزود: «کاری که ما قصد انجام آن را داریم، انتقال سیستم فوق به فناوری حسگرهای فعلی موجود در دوربین های تلویزیونی است. نرم افزار ما روی یک تراشه کامپیوتری نوشته می شود که بین حسگر و مبدل دیجیتالی دوربین ها قرار خواهد گرفت.»

نوشته شده توسط کشاورزی 1 در یکشنبه 10 بهمن 1389 و ساعت 02:11 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ شیر آب جادویی+ هنر اندازه گیری و مدل سازی در آزمایش مودال و مشکلات آن-1+ فرهنگ مصرف در ایران+ ذخایر اورانیوم ایران ( Iran uranium )+ پهپاد ( UAV ) ؟ ؟+ نگاهی به "سبك زندگی" ترویجی سینما و تلویزون و رابطه آن با "جمعیت"+ پهباد (UAV)+ ساخت ربات مسیریاب+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 4)+ شعار سال 91+ سال نو مبارک+ کمپین خودجوش دانشجویان ایرانی برای همکاری داوطلبانه با سازمان انرژی اتمی+ بررسی رفتار غیر خطی سازه در تست مودال+ عید غدیر مبارک+ ارائه یك طرح نوین مهندسی جهت مدیریت ناوگان اتوبوسرانی درون شهری+ مبارزه بیولوژیک، راهی بسوی توسعه پایدار کشاورزی+ سوخت بیودیزل چیست ؟+ عید فطر مبارک+ کاربرد نانوتکنولوژی در کشاورزی+ دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای، با اساتید دانشگاه ها+ علائم کمبود و بیشبود (مسمومیت) عناصر غذایی پرمصرف اصلی در گلخانه ها+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 3)+ بن سای ( درختان مینیاتوری )+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت سوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت دوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت اول+ بستر كشت گیاهان گلخانه ای + List of Papers from IOMAC2009+ تکنیک‌های تهیه و تولید کشت آگار + مزایای كشت گلخانه‌ای

صفحات: