تبلیغات
انجمن علوم و فنون پارس - سیستم سوخت رسانی انژکتوری با راه اندازهای های الکترو هیدرولیکی
سیستم سوخت رسانی انژکتوری با راه اندازهای های الکترو هیدرولیکی | مکانیزاسیون کشاورزی ,
سیستم سوخت رسانی انژکتوری با راه اندازهای های  الکترو هیدرولیکی

شركت كاترپیلار (caterpillar)  یك سیستم سوخت رسانی انژكتوری از نوع پمپ واحدی با تكنولوژی جدید را معرفی كرده است.

 

این سیستم  (HEUS) شبیه به سیستم‌های پمپ واحدی معمول نبوده و به جای اینكه حركت پلانجر در داخل بارل برای تحت فشار قرار دادن سوخت از طریق میل بادامكی كه با موتور تنظیم شده تامین گردد ،  از روغن تحت فشار به جای این میل بادامك استفاده می‌شود و زمانبندی پاشش نیز از طریق یك واحد الكتریكی  (ECM) كنترل می‌شود.  این خصوصیت این امكان را به سیستم (HEUI)  می‌دهد كه عمل پاشش مستقل از سرعت موتور انجام شود.

 

زمان شروع پاشش و طول كشیدن آن توسط یك واحد كنترل الكتریكی  (ECM) كنترل می‌شود و از طریق یك سلونوئید فرمان الكتریكی ECM  به فرمان مكانیكی تبدیل و توسط یك سوپاپ عمل می‌شود.

 

می‌توان گفت كه طراحی سیستم  (HEUI) به منظور مستقل بودن عمل پاشش از سرعت و بار موتور ، قابل انعطاف بودن زمان پاشش و كنترل كامل الكتریكی تمامی اعضای سیستم سوخت رسانی انجام شده است.

 

سیستم سوخت رسانی  HEUI از  6 پارامتر مهم زیر تشكیل شده است :

 

1        پمپ هیدرولیكی (برای ایجاد روغن تحت فشار بالا)

 

2        شیر كنترل فشار روغن خطی RPCN

 

3        قسمت الكتریكی بالای انژكتور

 

4        حسگرها (سنسورها)

 

5        واحد كنترل الكتریكی ECM

 

6        پمپ معمولی انتقال سوخت

 

شكل شماره 1  نمای كلی سیستم سوخت رسانی HEUI  را نشان می‌دهد.

 

پمپ هیدرولیكی به كار رفته در این سیستم از نوع پمپ پیستونی محوری است كه می‌تواند با جابجایی ثابت یا متغییر باشد و حركت این پمپ توسط موتور تامین می‌شود این پمپ دو منظوره بوده و از یك طرف برای سیستم‌های هیدرولیكی موجود در وسیله نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و از طرف دیگر برای ایجاد فشار لازم پلانچر برای عمل پاشش در سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

شیر(RPCN)  فشار خروجی پمپ روغن را به طور الكتریكی كنترل می‌كند . فشار مورد نیاز سیستم با توجه به فرمان (ECM)  تنظیم می‌گردد که در واقع تعیین كننده فشار پاشش می‌باشد.

 

واحد الكتریكی بالای انژكتور از یك آرمیچر، سلونوئید و بادامك سوپاپ تشكیل شده است و به محض تحریك سلونوئید توسط (ECM)  سلونوئید سبب می‌شود كه بادامك سوپاپ داخل انژكتور به سمت بالا حركت كرده و سبب رسیدن روغن به تقویت كننده پلانجر داخل انژكتور شود .

 

واحد ECM  شامل اطلاعاتی برای تهیه كردن پارامترهای موثر بر عملكرد سیستم سوخت و كنترل تمام اعضای سیستم سوخت می‌باشد.

 

سیگنال‌های سنسورهای چند گانه مانند سنسورهای سرعت منبع موتور، زمان‌بندی، فشارسنج و ...  به منظور تعیین موقعیت و كاركرد عادی موتور به ECM  انتقال داده می‌شود و  ECM از این سیگنال‌های ورودی به منظور كنترل دقیق سیستم سوخت استفاده می‌كند. هدف از به كارگیری پمپ انتقال سوخت آن است كه این پمپ ، سوخت را از مخزن كشیده و پس از عبور از یك فیلتر آن را به انژكتور تحت یك فشار پایین ، حدود 450 kpa  از مجاریهای در داخل سیلندر برساند.  پمپ انژكتور واحدی این سیستم علاوه بر داشتن پلانجر، بارل و نازل دارای یك سلونوئید ، بادامك سوپاپ و تقویت كننده پلانجر می‌باشد. كه این سه عنصر اضافی عمل زمان بندی و تحت فشار قرار دادن سوخت را انجام می‌دهند كه در شكل شماره 2 انژكتور نشان داده شده است.

 

از مزیت‌های مهم این سیستم می‌توان به صدای كمتر، آلودگی كمتر، پراكندگی کمتر ذرات مضر در محیط، كاهش مصرف سوخت، روشن شدن در هوای سرد و عملكرد در سرعت بسیار بالا اشاره كرد.

 

شایان ذكر است كه این سیستم هم اكنون در موتورهای زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

1-Cut pisel engine (… oael 3126)

 

2- Detroit disel engine (odel 40E)

 

3- nanistar disel engine (odels 466E & 530E)

 

Refrence: Bernard challen. Rodica barnescu (Disel Engine Refrence Book)

 


نوشته شده توسط کشاورزی 1 در جمعه 25 تیر 1389 و ساعت 04:45 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ شیر آب جادویی+ هنر اندازه گیری و مدل سازی در آزمایش مودال و مشکلات آن-1+ فرهنگ مصرف در ایران+ ذخایر اورانیوم ایران ( Iran uranium )+ پهپاد ( UAV ) ؟ ؟+ نگاهی به "سبك زندگی" ترویجی سینما و تلویزون و رابطه آن با "جمعیت"+ پهباد (UAV)+ ساخت ربات مسیریاب+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 4)+ شعار سال 91+ سال نو مبارک+ کمپین خودجوش دانشجویان ایرانی برای همکاری داوطلبانه با سازمان انرژی اتمی+ بررسی رفتار غیر خطی سازه در تست مودال+ عید غدیر مبارک+ ارائه یك طرح نوین مهندسی جهت مدیریت ناوگان اتوبوسرانی درون شهری+ مبارزه بیولوژیک، راهی بسوی توسعه پایدار کشاورزی+ سوخت بیودیزل چیست ؟+ عید فطر مبارک+ کاربرد نانوتکنولوژی در کشاورزی+ دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای، با اساتید دانشگاه ها+ علائم کمبود و بیشبود (مسمومیت) عناصر غذایی پرمصرف اصلی در گلخانه ها+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 3)+ بن سای ( درختان مینیاتوری )+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت سوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت دوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت اول+ بستر كشت گیاهان گلخانه ای + List of Papers from IOMAC2009+ تکنیک‌های تهیه و تولید کشت آگار + مزایای كشت گلخانه‌ای

صفحات: