تبلیغات
انجمن علوم و فنون پارس - دنیای امواج
دنیای امواج | مهندسی شیمی ,

    دنیای امواج

فضاهای بین ستاره ای، فضایی پر از امواج است. در این فضاها، مقادیر بسیار زیادی مولکول، یون و اتم وجود دارد. هر یک از این ذره ها قادرند که طول موج های ویژه ای را در گستره طیف موج های الکترومغناطیس جذب و نشر کنند. مجمومه این طول موج ها خود گستره ویژه ای را به وجود می آورد که طیف نشری یا جذبی آن ذره نامیده می شود. امروزه با کمک گیرنده های ویژه ای می توان طیف نشری این ذره ها را به دست آورد. در این طیف ها هر طول موج با یک خط روشن در زمینه ای تیره مشاهده می شود.

برخی طول موج های نشر شده از این ذره ها در گستره امواج رادیویی قرار دارد. برای مثال اتم های هیدروژن پیوسته امواجی با طول موج 21 cm برابر با 1430 MHz از خود منتشر می سازند و در واقع به این گونه با ما سخن می گویند. هلیم نیز نخستین بار پیش از آن که در زمین یافت شود، در سال 1868 از طریق امواجی که از خود منتشر می سازد، وجود خود را به انسان اعلام کرد.

شیمی دان ها به مولکول های موجود در فضای بین ستاره ای بسیار علاقه مند هستند و با ثبت این گونه طیف ها، اطلاعات ارزشمندی درباره این مولکول ها به دست آورده اند. تاکنون بیش از 80 نوع مولکول مختلف در فضاهای بین ستاره ای شناسایی شده است. برخی از این مولکول ها همچون هیدروژن کلرید، کربن منوکسید، آب و اتانول در زمین نیز یافت می شوند اما برخی دیگر ساختاری غیر متعارف دارند و پیش از آن که در زمین ساخته شوند، در فضا یافت شده اند.

تابش پرتوهای پر انرژی کیهانی بر مولکول های موجود در فضا آنها را شکسته و به مولکول های کوچکتر و یون تبدیل می کند. از این رو در فضا تنها مولکول هایی با اندازه های محدودی را می توان یافت. به هر حال شاید شناسایی این مولکول های کوچک موجود در فضاهای بین ستاره ای ضمن کمک به درک چگونگی ایجاد زندگی در کره زمین، روزی از وجود زندگی در بخش های دیگر هستی پرده بردارند.


نوشته شده توسط م شیمی۱ در چهارشنبه 15 مهر 1388 و ساعت 10:50 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ شیر آب جادویی+ هنر اندازه گیری و مدل سازی در آزمایش مودال و مشکلات آن-1+ فرهنگ مصرف در ایران+ ذخایر اورانیوم ایران ( Iran uranium )+ پهپاد ( UAV ) ؟ ؟+ نگاهی به "سبك زندگی" ترویجی سینما و تلویزون و رابطه آن با "جمعیت"+ پهباد (UAV)+ ساخت ربات مسیریاب+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 4)+ شعار سال 91+ سال نو مبارک+ کمپین خودجوش دانشجویان ایرانی برای همکاری داوطلبانه با سازمان انرژی اتمی+ بررسی رفتار غیر خطی سازه در تست مودال+ عید غدیر مبارک+ ارائه یك طرح نوین مهندسی جهت مدیریت ناوگان اتوبوسرانی درون شهری+ مبارزه بیولوژیک، راهی بسوی توسعه پایدار کشاورزی+ سوخت بیودیزل چیست ؟+ عید فطر مبارک+ کاربرد نانوتکنولوژی در کشاورزی+ دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای، با اساتید دانشگاه ها+ علائم کمبود و بیشبود (مسمومیت) عناصر غذایی پرمصرف اصلی در گلخانه ها+ شبیه سازی بویلر زغال سنگ سوز به کمک نرم افزار EES (قسمت 3)+ بن سای ( درختان مینیاتوری )+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت سوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت دوم+ پیوند زنی و انواع آن Grafting | قسمت اول+ بستر كشت گیاهان گلخانه ای + List of Papers from IOMAC2009+ تکنیک‌های تهیه و تولید کشت آگار + مزایای كشت گلخانه‌ای

صفحات: